Időjárási helyzet Európában:
Szárazföldünk északi területe fölött ciklon örvénylik, amelynek hatására arrafelé többnyire erősen felhős az ég, és frontrendszere mentén többfelé esik az eső, az északabbi területeken – Izlandon, a Skandináv-félsziget és Oroszország északi részén – havazik. Ciklon képződött a mediterrán térségben is, ezért ott is felhős, esős az idő, az Alpok déli oldalán hó esik. Ugyanakkor Kelet-Európa fölött anticiklon található, de ott is csak kevés helyen napos az idő, ugyanis sokfelé a ködös, rétegfelhővel borított területek vannak többségben. A legenyhébb idő kontinensünk déli és nyugati tájain van, ahol a kora délutáni órákra 11, 19 fok közé melegszik fel a levegő, sőt néhol 20-21 fokot is mérnek. Csütörtök estig a Kárpát-medence fölé nyugat, délnyugat felől egyre enyhébb, nedvesebb léghullámok érkeznek, főként a Dunántúlon várható csapadék.
Várható időjárás az ország területén csütörtök estig:
Éjszaka és csütörtökön is a Dunántúlon többnyire erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt vékonyabb, szakadozottabb lesz a felhőzet. Szerdán Nyugat-Dunántúlon már havazás, fagyott eső, ónos eső, eső is várható. Csütörtökön délelőtt a Dunántúlon, délutántól a középső országrészben is többfelé fordul elő eső, de a nyugati határvidéken havazás, havas eső, eleinte ónos eső is lehet. Szerdán néhol megélénkül az északkeleti szél, majd éjszaka és csütörtökön a keleti, délkeleti szél több helyen megélénkül, főként a középső országrészben meg is erősödik.
A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és -6 fok között alakul, de északkeleten kissé hidegebb is lehet.
A legmagasabb nappali hőmérséklet csütörtökön többnyire 2 és 9 fok között várható, de a nyugati határvidéken csak -1, +1 fok körül valószínű.
Ónos eső veszélye miatt több nyugati megyére első- és másodfokú figyelmeztetéseket is kiadott az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Az MTI-hez szerdán eljuttatott veszélyjelzésük szerint Vas és Zala megyére adták ki a másodfokú, míg Győr-Moson-Sopron, Veszprém és Somogy megyére az elsőfokú figyelmeztetést.
Azt írták: a nyugati határszélen csütörtök délutánig általában havazás valószínű, amelyből ott jellemzően akár 4 centiméternyi hóréteg, de a hegyvidéki területeken (Írott-kő, Soproni-hegység) ennél több is hullhat. A legnyugatibb tájakat leszámítva a hóréteg ugyanakkor már csütörtökön olvadhat.
Felhívták a figyelmet arra is, hogy a Dunántúl többi részén azonban a kezdeti hószállingózást, gyenge havazást követően ónos esőre, fagyott esőre, majd esőre egyaránt számítani kell. Kiemelten Zala, Vas és Győr-Moson-Sopron megye keleti részén, valamint az ettől kissé keletebbre fekvő területeken az éjféli óráktól kezdve egészen csütörtök délelőttig akár több milliméternyi ónos eső is hullhat.
A csapadék halmazállapota csütörtökön napközben egyre nagyobb területen esőre vált át, ónos eső, havas eső, havazás legtovább a nyugati határ mentén fordulhat elő, egyre gyengülő intenzitás mellett – fejtették ki.
A Magyar Közút Nonprofit Zrt. azt közölte: szakembereik a következő napokban is 12 órás, váltott műszakokban, 24 órás szolgálatot biztosítva végzik a szükséges téli útüzemeltetési feladatokat. A síkosságmentesítést az előírások szerint az egyes útszakaszok forgalma és az úthálózatban betöltött szerepük szerint látják el: először az autópályákon, autóutakon és főutakon, majd a felüljárókon és hidakon kezdik meg a beavatkozást, ezt követik a településeket összekötő mellékutak, illetve alacsony forgalmú bekötőutak hóeltakarítása vagy síkosságmentesítése.
Ónos eső esetén a lehetséges helyszíneken megelőző sószórást végeznek a szakemberek. Felhívták a figyelmet arra, hogy ez csak ott lehet hatásos, ahol kisebb mennyiségű fagyott eső hull, ugyanis az esőzésből átforduló csapadék könnyen lemoshatja a burkolatról a megelőzésképpen kijuttatott síkosságmentesítő anyagokat is, így az ónos eső azonnal a burkolatra fagyhat – közölte a közútkezelő.
Forrás: MTI